Modelo:Euskara/parte19-1

En Galilibros, o Wikibooks en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura
euskara galego categoría gramatical
korrika correr verbo
hasi comezar verbo
iritsi chegar verbo
ohe cama substantivo feminino
jo petar verbo
barne interior adxectivo invariable
ideki abrir verbo
gaixo pobre adxectivo invariable
ondoren entón / despois / logo adverbio
arropak vestidos /
vestimentas /
roupas
substantivo plural:
masculino /
feminino /
feminino
jantzi meter verbo
dela uste du cre que é locución verbal
hobeki mellor adxectivo invariable (grao comparativo)

Otsoa korrika hasten da eta amatxiren etxera iristen da. Amatxi ohean da. Otsoa atea jotzen du eta amatxik galdegiten du etxearen barnetik:

  • Nor da?
  • Txano Gorritxo naiz -erantzuten du otsoak.
  • Ideki atea eta sartu -erraten dio amatxik.

Otsoak etxeko atea idekitzen du, barnera sartzen da eta amatxi gaixoa jaten du.

Ondoren amatxiren arropak jantzen ditu eta ohean sartzen da.

Txano Gorritxo iristen da eta atea jotzen du.

  • Nor da? -galdegiten du otsoak ohetik.
  • Txano Gorritxo naiz.
  • Ideki atea eta sartu -erraten dio otsoak.

Txano Gorritxo barnera sartzen da. Otsoa ikusten du eta amatxi dela uste du. Orduan erraten dio :

  • Amatxi, begiak biziki handiak dituzu!
  • Zu obeki ikusteko! -erraten dio otsoak.
  • Amatxi, belarri handiak dituzu!
  • Zuri hobeki entzuteko!
  • Amatxi, zer hortz handiak!
  • Zu hobeki jateko! -erantzuten dio otsoak.