Curso de lingua galega/O verbo/Morfemas dos verbos regulares

En Galilibros, o Wikibooks en galego.
Saltar ata a navegación Saltar á procura

Curso de L. Galega

Gramática

Historia da Lingua

Ir a:   Exercicios sobre o verbo 
Ir a:   Curso de lingua galega ····· Hª do galego ····· Exercicios de morfosintaxe ····· Exercicios de ortografía ····· Exercicios de léxico 

  A Normativa oficial do galego (na wikipedia galega) 

  • R = Raíz.
  • VT = Vogal temática.
  • SMT = Sufixo modo temporal.
  • SNP = Sufixo número persoal.


Morfemas dos verbos regulares


  Cantar Comer Partir
Presente Indicativo cant-Ø-o*
cant-a-Ø-s
cant-a-Ø-Ø
cant-a-Ø-mos
cant-a-Ø-des
cant-a-Ø-n
com-Ø-o*
com-e-Ø-s
com-e-Ø-Ø
com-e-Ø-mos
com-e-Ø-des
com-e-Ø-n
part-Ø-o*
part-e-Ø-s
part-e-Ø-Ø
part-i-Ø-mos
part-i-Ø-des
part-e-Ø-n
Copretérito
(Imperfecto de indicativo)
cant-a-ba-Ø
cant-a-ba-s
cant-a-ba-Ø
cant-a-ba-mos
cant-a-ba-des
cant-a-ba-n
com-í-a-Ø
com-í-a-s
com-í-a-Ø
com-i-a-mos
com-i-a-des
com-í-a-n
part-í-a-Ø
part-í-a-s
part-í-a-Ø
part-i-a-mos
part-i-a-des
part-í-a-n
Pretérito de indicativo
(Perfecto de indicativo)
cant-e-Ø-i
cant-a-Ø-ches
cant-o-Ø-u
cant-a-Ø-mos
cant-a-Ø-stes
cant-a-Ø-ron
com-í-Ø-n
com-i-Ø-ches
com-e-Ø-u
com-e-Ø-mos
com-e-Ø-stes
com-e-Ø-ron
part-í-Ø-n
part-i-Ø-ches
part-i-Ø-u
part-i-Ø-mos
part-i-Ø-stes
part-i-Ø-ron
Antepretérito
(Pluscuamperfecto)
cant-a-ra-Ø
cant-a-ra-s
cant-a-ra-Ø
cant-a-ra-mos
cant-a-ra-des
cant-a-ra-n
com-e-ra-Ø
com-e-ra-s
com-e-ra-Ø
com-e-ra-mos
com-e-ra-des
com-e-ra-n
part-i-ra-Ø
part-i-ra-s
part-i-ra-Ø
part-i-ra-mos
part-i-ra-des
part-i-ra-n
Futuro de indicativo cant-a-re-i
cant-a-rá-s
cant-a-rá-Ø
cant-a-re-mos
cant-a-re-des
cant-a-rá-n
com-e-re-i
com-e-rá-s
com-e-rá-Ø
com-e-re-mos
com-e-re-des
com-e-rá-n
part-i-re-i
part-i-rá-s
part-i-rá-Ø
part-i-re-mos
part-i-re-des
part-i-rá-n
Pospretérito
(Condicional)
cant-a-ría-Ø
cant-a-ría-s
cant-a-ría-Ø
cant-a-ria-mos
cant-a-ria-des
cant-a-ría-n
com-e-ría-Ø
com-e-ría-s
com-e-ría-Ø
com-e-ria-mos
com-e-ria-des
com-e-ría-n
part-i-ría-Ø
part-i-ría-s
part-i-ría-Ø
part-i-ria-mos
part-i-ria-des
part-i-ría-n
Presente de subxuntivo cant-Ø-e-Ø
cant-Ø-e-s
cant-Ø-e-Ø
cant-Ø-e-mos
cant-Ø-e-des
cant-Ø-e-n
com-Ø-a-Ø
com-Ø-a-s
com-Ø-a-Ø
com-Ø-a-mos
com-Ø-a-des
com-Ø-a-n
part-Ø-a-Ø
part-Ø-a-s
part-Ø-a-Ø
part-Ø-a-mos
part-Ø-a-des
part-Ø-a-n
Pretérito de subxuntivo
(imperfecto de subxuntivo)
'
cant-a-se-Ø
cant-a-se-s
cant-a-se-Ø
cant-á-se-mos
cant-á-se-des
cant-a-se-n
com-e-se-Ø
com-e-se-s
com-e-se-Ø
com-é-se-mos
com-é-se-des
com-e-se-n
part-i-se-Ø
part-i-se-s
part-i-se-Ø
part-í-se-mos
part-í-se-des
part-i-se-n
Futuro de subxuntivo cant-a-r-Ø
cant-a-r-es
cant-a-r-Ø
cant-a-r-mos
cant-a-r-des
cant-a-r-en
com-e-r-Ø
com-e-r-es
com-e-r-Ø
com-e-r-mos
com-e-r-des
com-e-r-en
part-i-r-Ø
part-i-r-es
part-i-r-Ø
part-i-r-mos
part-i-r-des
part-i-r-en
Imperativo cant-a-Ø-Ø
cant-a-Ø-de
com-e-Ø-Ø
com-e-Ø-de
part-e-Ø-Ø
part-i-Ø-de
Infinitivo conxugado
'
cant-a-r-Ø
cant-a-r-es
cant-a-r-Ø
cant-a-r-mos
cant-a-r-des
cant-a-r-en
com-e-r-Ø
com-e-r-es
com-e-r-Ø
com-e-r-mos
com-e-r-des
com-e-r-en
part-i-r-Ø
part-i-r-es
part-i-r-Ø
part-i-r-mos
part-i-r-des
part-i-r-en


Ir a:   Exercicios sobre o verbo 
Ir a:   Curso de lingua galega ····· Hª do galego ····· Exercicios de morfosintaxe ····· Exercicios de ortografía ····· Exercicios de léxico 

  A Normativa oficial do galego (na wikipedia galega)